|
Vemhes vagy nem vemhes?
A szuka 58-63 napig vemhes. Az 57. nap előtt meginduló ellést vetélésnek, a 67. nap után pedig túlhordásnak nevezzük. A kölykök mindkét setben hamar elpusztulnak. A koraellés az életképes, de még nem teljesen érett magzatnak a szokásos időnél korábbi megszületése.
A legfiatalabb életkor, amikor a szuka már felhasználható tenyésztésre, általában másfél-két év között van, többnyire a harmadik tüzelésnél. Eddig még nem láttak napvilágot olyan kifogástalan vizsgálatok, melyek kimutatták, hogy a tenyésztéi célra történő időelőtti felhasználás milyen befolyást gyakorol a szuka vagy a kölykök testi és lelki fejlődésére.
A legmagasabb életkor, amikor a kutya még alkalmasnak tekinthető tenyésztésztésre, különböző. A magas fokú életerő, összekapcsolva az adott korhoz mérten fiatalos frissességgel, és az előnyös tartás meghosszabbítja mind a szuka, mind a kan tenyésztési célra való alkalmasságának időtartamát. Ezen túl koraelléssel, testi gyengeséggel, és a kölykök életerejének csökkenésével kell számolnunk. A szuka legeredményesebb tenyésztésbe vétele a 2-7. életév között várható.
A szuka 8-10 hónapos korában ivarérett, a 2-3. ivarzása idején pdig tenyészérett. Persze a kutya nem értékeli mindezeket a szabályokat, és ha nem felügyelünk rá, akkor az első tüzeléskor megáll egy ismeretlen kennak, sőt "félrelép". A fiatalkori vehemépítés hátrányosan hat a testi fejlődésére, és károsítja a szervezetét.
A tüzelés 9-13 napján, a petesejtek leválnak, a szuka petefészkein fejlődő tüszőkből és a petevezetőbe jutnak, ahol 24-72 óráig tartó érési folyamatok eredményeképp 2-4 napon keresztül termékenyülhetnek. Párzáskor a hímivarsejtek (spermiumok) - különféle kémiai anyagok ingerlésére - egy-egy petesejt burkához jutnak, majd áthaladnak, és egyesülnek vele Egy hívivarsejt egyetlenegy petesejtet termékenyít meg. Az ivarzási cikluson belül több petesejt keletkezik, mint amennyi termékenyül.
Mintegy 6-10 nappal a petesejtek leválását követően az embriók bekerülnek a méh üregébe, ahol 17-21. napon beágyazódnak a méhfalon. A magzatburkok és a placenta képződése ezután indul, feladatuk, hogy biztosítsák a szuka és az embrió közötti tápanyagcserét, valamint az oxigé bejuttatását, eközben védik a magzatot a külső határoktól, sőt a káros gyógyszrektől. A utód belső szervei az eslő három hétben fejlődnek, a csontozat és az izomzat erőteljes növekedése a 4-5. hét után kezdődik.
Táplálkozás és viselkedés
A szuka légzése - az utódok gyarapodása miatt -nehezebb, emiatt kokat üldögél, így a hasűri szervek nem nyomódnak a rekeszizomnak, mely különösen táplálkozás után figyelhető meg. A szuka étvágya eleinte növekszik, mozdulatai nyugodtabak. A megnövekedett méh nyomása székrekedést okozhat. Erőnléte gyengülhet, ha sok a magzat, és táplálás nem kielégítő, akkor felhasználja saját szervezetének tápanyagait. Nemi ciklusa megszakat, és az ivarzás csupán a fialás után 4 hónap múlva jelentkezik újra.
Az első három hétben a vemhességnek nics észrevehető jele a kutyán, talán egy kicsit nyugodtabb, és jobb étvágyú, de többnyire azért látjuk így, mert mi is szeretnénk, hogy vemhes legyen. A második hónapban terebélyesedik, testtömege gyarapodik. A mennyibn a méhében csupán 1-2 kölyök van (különösen nagytermető szuka esetében!) akkor a has növekedése alig-alig érzékelhető. Az 5. héten az emlők kissé erősödnek. A szméremnyílás 40-45. napos vemhességnél - nagyobbodik, és folyás jelentkezik. a magzatok mozgásának külső jelei, a hasfal lökésszerű vagy hullámzó domborodásaiből szemmel, vagy a hasra helyezett feszített neyérrel gyakran észelhetők. Aterjmirigyek az 50. naptól megduzzadnak. Míg a vemhesség kezdetén a szuka szőrzete egészséges és csillogó, addig a vége felé - vitamin és ásványi anyag miánya miatt! - hullani kezd.
A szuka étvágya jelentősen mérséklődik, sőt gyakran nem is fogad el táplálékot. A szokásostól eltérő magatartások igen változatosak, sok egyed pedig ez idő alatt sem tanúsít másféle viselkedést. Közvetlenül a kölykezés előtt egyikámásik szuka kifejezetten "fészket épít". Mellső lábaival kapar a helyén, forgolódik, orrával feltúrja a helyén lévő anyagokat. Ellés eltti heteken előfordulhat a táplálék elrejtésére való törekvés olyan szukáknál is, mely mások nem teszi ezt. Idegen kutyák a szokásosnál nagyobb agresszivitást váltanak ki nála, főképpen, ha helyéhez vagy táplálékához közelednek. Sőt olykor támadólag léphet fel azza a személlyel szemben is, akit más alkalommal kitörő örömmel üdvözöl.
A nélkülözhetetlen tápanyagok - fehérjék, ásványi sók, vitaminok - nemcsak a szuka szervezetének fenntartására szolgálnak, hanem a magzatok növekedésére és fejlődésére is. Egyformán káros az alul-, és a tőltáplálás. A legjobban felszívódó fehérjék a húsban, a szükséges ásványi anyagok főleg az ehető csontokban találhatók. Sok magzat esetén napi 4-5 alkalomra osszuk el a táplálékot, mert a kicsik jókora helyet foglalnak el a méhben, így a gyomor képtelen felvenni egyszerre nagyobb mennyiségű eledelt. A vemhesség második felében kerüljük a szuka fizikai megerőltetését, ugyanakkor vigyzzunk arra is, hogy ne sokat lustálkodjon, mert elterebélyesedik. Ajánlatos három-négyszeresére emelnüünk az etetések számát.
A szuka visekedése a vemhesség első heteiben számottevően nem változik, tartása alig különbözik a szokásostól. A mozgástól való féltés csupáncsak az utolsó hetekben szükséges, amikor más a hasa és az emlői jelentősen megnőnek. A kíméletesség viszont nem jelenti azt, hogy teljesen korlátozzuk a mozgását, ugyanis a tétlenség sem használ neki. Még az utolsó időben is sétálhat naponta annyit, amennyit szokott. A kellő mértékű mozgás és a tiszta levegő a hasznára válik.
Kálciumhiány okozta görcsök
Főleg kistermető szukáknál (shih-tzu, yorkshire terrier, chihuahua, pekingi palotakutya, törpe schnauzer, máltai selyemszőrű kutya, papillon, stb.) az ellés után 2-4 héttel - a vérben lévő kálcium csökkenése miatt - tetániás görcsök alakulhatnak ki. A jellegzetes tünetcsoport akkor jelentkezik, amikor a táplálékból felszívódó és a csontokból mozgósított kalcium nem pótolja az anyatejjel eltávozó mennyiséget, ezért a vérben lévő kalcium szintje megcsappan. Emiatt az izmok működése zavart szenved, a szuka dülöngél, reszket, mozgása kötött, pupillája kitágul, testhőmérséklete emelkedik, súlyosabb esetben rágógörcsök jelentkeznek, éaz oldalára esik. Elhullás is bekövetkezhet, mivel a görcsös állapot egyaránt érinti a váz-, a légző-, és a szívizmokat is. Ritkán, de nagytermetú egyednél is előfordul kalciumesée okozta tetánia.
Nem minden párzás eredményes!
Ha a kan hosszú idő óta nem párzott, ondósejtjei elöregednek, ennek következtében terméknyítőképességük romlik. A nem megfelelő időontban történő fedezés esetén a spermiumok nem is találkoznak az érett petesejtekkel, így az aktus eredménytelen. Ezen túl mind a kannál, mind a szukánál számos olyan ok van, amely miatt a termékenyülés nem jön létre.
A kutyus ősénél, a farkasnál életfontosságú szerepe van az álvemhességnek. Az álanya nőstény farkas képes szoptatni a másik anyafarkas kölykeit is. Kutyánál is tapasztalható álvemhesség, bár hajlandó befogadni idegen kölyköket, de a tej mennyisége nem elegendő a kicsik gyarapodásához.
Kedvezőtlen körülmények esetén, az embriók fejlődésük bizonyos szakaszában felszívódhatnak, és eltűnhetnek. Azonban a magzat fejlődésének a kezdete már kiváltja a szervezet számos egyéb működését, így a vemhesség időszakának a végén megnő a szuka hasa, és a csecsek, valamint megjelenik a tej is. A vemhes egyed viselkedése is megváltozik: elbújik, nem létező kölykei számára helyet készít, visszautasítja a táplálékot, stb. Természetesen nem születhetnek kiskutyák! A szuka nyugtalan viselkedése véget ér, emlői normál nagyságúra lappadnak. Vannak olyan egyedek is, amelyeknél az emlők visszahúzodása viszonylag sokáig tart, néha két-három hétig. Álanyaságnak nevezik ezt a jelenséget. Álvemhesség és álanyaság néha akkor is kialakul, amior a párzás meg sem történt. Az, hogy az álvemhesség klinikai tünetekben is megjelenik-e, egyedenként változik.
Egy hormon (progeszteron) tartja fenn a vemhességet, melyet a 30. naptól egy másik hormon (prolaktin) is támogat. Ez utóbbinak a későbbiek során a tejelválasztásban van számottevő szerepe. A vemhesség vége felé a progeszteron szint váratlan apadása miatt a szuka testhőmérséklete - minen átmenet nélkül! - néhány órára 38-39C-ról 36-36,5C-ra csökken, a vajúdás indulásával pedig visszaáll az eredeti éltékre.
/Dr. Szinák János/ [2007. május AKutya]
| |