1882. évet mutatja a naptár, amikor Hannoverben egy kutyakiállításon bemutatták az első fehér németjuhászkutyát. Ettől az alkalomtól számítjuk e szép fajta eredetét.
1891-1894 között egyre többet hallani tenyészetekben felbukkanásaikról.
1899-ben Max E von Stepanilz, aki a legjobb úton volt ahhoz, hogy német juhászkutya-tenyészetét egy-egy színre alakítsa ki, barna, fekete és szürke egyedei mellett újból és újból fehér színű utódokat is kapott. Ezeknél a kutyáknál jól megfigyelhetően kialakult a kifejezetten egyenes hát, amely később a fajta egyik tipikus ismertetőjele lett.
Mivel az eredeti német juhászkutya-tenyésztekben a fehér szín kifejezetten hibának számít, így ezeket az egyedeket legnagyobb részt az USA-ba és Kanadába exportálták. Ott olyan sikerrel tenyésztették tovább, hogy tiszta fehér fajtához jutottak.
Ez mindenek előtt Ann Tracy Skofieldnek köszönhető, aki 1917-ben az Amerikai Kennel Club-ban az Ann Tray kennelt a fehér juhászkutyából bejegyeztette.
1950 karácsonyára sugárzott az amerikai és az angol televízió először képeket fehér juhászkutyákról, amik világszerte nagy feltűnést keltettek.
1986-ban Sacramentóban megalakult az Amerikai Fehér Német Juhászkutya Club.
1973-ban az Ontario Csoport megalakítja ennek a kanadai megfelelőjét.
1980-ban Martin Faustmann az NSZK-ban megvásárolja egy svájci tenyésztőtől annak az USA-ból származó fehér juhászkutyáját továbbtenyésztésre.
1981-ben Frankfurtban, majd még ebben az évben Neussban a kutya kiváló eredményeket ér el kiállításokon.
1982. Ebben az évben az UCI-Luxemburg elismeri tiszta fajtának és ugyanezen évben szintén Martin Faustmann kezdeményezésére, megalakul az ún. szintén Amerikai-Kanadai Juhászkutya Tartók Egyesülete.
Magyarországra 1989-ben került, ebből a fajtából három kiváló példány (két szuka, egy kan) Martin Faustmann tenyészetéből.
1990. nyarán a két szuka szaporulatával 16db-ra emelkedett a fajta egyedeinek száma hazánkban. Ez a létszám lehetővé tette az Európai Szövetségen belüli Magyar Szövetség megalakulását. Tenyésztési felügyeletével és vezetésével Dragovics Árpádot, mint a fajta első itthoni tenyésztőjét bízták meg. A magyar Szövetség 1991-ben került bejegyzésre, majd csatlakozott a nemzetközi szövetséghez, amelynek központja Belgium.
2000-ben 22db volt az országban. A megfelelő tenyészminőség elérése érdekében, idegen vérvonalú amerikai majd holland kanok fedeztek.
Nagy munkát végeztünk szomszédos országokban a fajta megismertetése és terjesztése során. Segítségünkkel alakult a Cseh szövetség is. Van szlovák, osztrák, szlovén, horváth tagja is egyesületünknek. Tagja vagyunk a Magyar Kutyások Szövetségének, amely a MEOE-vel áll szerződéses viszonyban. Általuk szervezett kiállításokon kerülnek megmérettetésre határainkon belül kutyáink. Határainkon túl szinte minden ország szervez kiállítást e kevésbé ismert fajtának.
Ezek a kutyák nemcsak feltűnő hófehér színük, hanem intelligens viselkedésük miatt is kitüntető figyelmet érdemelnek. Ma a fehér juhászkutyák jó vérmérsékletük, megbízhatóságuk, szeretni való jellemük, intelligenciájuk miatt, megtalálhatóak az kutyás-élet szinte minden területén. Mint őrző-védő, vakvezető, lavinamentő, terápiás-segítő, kábítószer-kereső és legfőképpen nyomkutató képességük miatt, mint nyomozókutyák is sokszor bizonyítottak.
Kitűnő megjelenésükben a fajta jellemző tulajdonságai közül kiemelkedők: harmonikus, erőteljes mozgásuk, jól elosztott izomzatuk, egyenes hátuk, barna szemeik és erőt sugárző megjelenésük.
Ha valakinek egy igaz érző és értő társra, egy jó barátra van szüksége, - a megfelelő szabad környezetet is tudja biztosítani számára - annak bátran ajánlhatom, hogy egy fajtatiszta (törzskönyvezett) fehér juhászkutyája legyen.
2000, Szombathely.
A fent olvasható szövegrészlet Dragovics Árpád (a fajta magyarországi honosítója és szakértője) tollából származik, amelyet a klubtagság kérésére, a klub saját weblapjához készített el.
|