5. Alom
5.1. Az alom száma
5.1.1. Egy szukának két naptári éves időszakban nem több mint két alom engedélye¬zett. Két alom között egy tüzelést ki kell hagyni. Egy szuka összes almainak száma legfeljebb 5-re van korlátozva.
5.1.2. Alomnak minősül minden ellés, attól függetlenül, hogy a kölyköket felneveli-e a szuka, vagy sem, avagy a kölykök halottan vagy császármetszéssel jönnek a világra.
5.2. Az alom nagysága.
5.2.1. Minden erős és egészséges kölyköt fel lehet nevelni.
5.2.2. Az életképtelen kölyköket 5 napos koruk előtt állatorvos által kell elaltatni.
5.3. Több mint 8 kölyök felnevelésének módja.
5.3.1. Több mint 8 kölyök felnevelése vagy arra alkalmas kölyöktáp etetésével illetve kiegészítő etetésével, vagy „dajka” alkalmazásával valósítható meg.
5.3.2. Felnevelés kiegészítő etetéssel
5.3.2.1. A tenyésztés vezetőjét az ellés után azonnal értesíteni kell.
5.3.2.2. Ha szükséges, a kölyköket életük első napjától kell az erre alkalmas kölyöktápszerrel ellátni, szükséges esetben a nap 24 órájában. Különösen kell figyelni az anyakutya kondíciójára és egészségére is.
5.3.2.3. A rendszeres kiegészítő etetést az első két hétben a tenyésztés vezetője vagy annak megbízottja felügyeli és az erre vonatkozó nyomtatványon igazolja, melyet mind a felügyelő, mind a tulajdonos aláírásukkal érvényesítik. Igazolni kell a kiegészítő etetés elvégzését, a táplálék alkalmasságát és a kölykök súlygyarapodásának napi ellenőrzését.
5.3.2.4. A fenti jelentést az alomról szóló jelentéshez kell mellékelni és a SFJK tenyésztési vezetőjének ajánlott levél formájában, vagy átadás-átvételi nyilatkozatban a SFJK tenyésztési vezetőjének, elnöknek vagy a titkárának.
5.3.2.5. Szükség esetén egyéb kontroll is elvégezhető. Szükség esetén egyéb felügyelet is elrendelhető.
5.3.3. „Dajka” általi felnevelés ajánlott módja
5.3.3.1. A tenyésztés vezetőjét az ellés után azonnal értesíteni kell.
5.3.3.2. A kölyköket a születés utáni 5 napon belül a dajkához érdemes vinni.
5.3.3.3. A dajkának méretében nagyjából meg kell egyezni a fajta (SFJ) méreteivel, és saját kölykei a hozott kölykökkel nagyjából egyidősek legyenek. (Ettől eltérő esetben állatorvosi szakvéleményt kell kérni a dajka terhelhetőségéről írásban, majd a szükséges iratok birtokában dönt a tenyésztő a tenyésztés vezetőjével való egyez¬tetés után, de saját felelősségre.)
5.3.3.4. Szükséges esetben a hozott kölyköket külön meg kell jelölni, hogy az esetleges összetévesztések elkerülhetők legyenek.
5.3.3.5. A dajkának nem szabad többet, mint 3 almot ugyanabból a tenyészetből illetve ugyanattól a tenyész-szukától felnevelnie és a felnevelt kölykök száma összesen 10 darab lehet.
5.3.3.6. A kölyköket legkorábban a 4. élethét betöltése után lehet az eredeti alomba visszavinni, amikor azok már önállóan tudnak enni.
5.3.3.7. A dajka általi felnevelés esetén is biztosítani kell a kölykök megfelelő tartását és higiéniai körülményeit. A dajka általi felnevelést a tenyésztés vezetője vagy annak megbízottja ellenőrizheti, és az erre vonatkozó nyomtatványon igazolhatja, amelyet az ellenőr és a tulajdonos is aláírásával érvényesít.
5.3.3.8. A fenti jelentést – adott esetben – az alomról szóló jelentéshez kell mellékelni és az SFJK, MEOE származási oklevél kezelőjéhez eljuttatni.
5.3.4. Ellenőrzés.
5.3.4.1. Az KTSZ 5.3.2 és 5.3.3.-nak megfelelően az ellenőrzések bejelentés után elvégezhetők.
5.3.4.2. Az ellenőr jogosult az alomhoz a tenyésztés helyére vagy a dajkához való belépésre, és ezt a lehetőséget a tulajdonosnak illetve a dajka tulajdonosának biztosítania kell, a tartás körülményeinek ellenőrzése céljából, ezen kívül a valóságnak megfelelő felvilágosításokkal kell szolgálnia a tulajdonosnak az ellenőr kérdéseire.
5.3.5. Tenyésztési szünet / szünet a tenyésztésben.
Ha több mint 8 kölyök lett meghagyva és felnevelve az alomban minden esetben be kell tartani az anyakutya számára a 12 hónapos tenyésztési szünetet, melynél a szülés és a következő fedezés időpontjai irányadóak.
5.4.1. Kisebb operatív beavatkozások.
Farkaskarmot (az ötödik magasabban elhelyezkedő lábujj a hátsó láb belső felén) a születés 2-4 napja között szakszerűen egy állatorvossal el kell távolíttatni.
5.4.2. A tenyésztő egy személyben felelős a fenti beavatkozás időbeni elvégeztetéséért, különösen, ha a kölykök dajkához kerülnek.
5.5. A kölykök megjelölése.
Minden kölyök számára kötelező a mikrochipes megjelölés.
5.5.2.1. A kölykök kötelező chipes megjelölését az eladás előtt, időben el kell végeztetni. Többnyire ez a második oltás alkalmával történik meg. Az MEOE és a MÁOK vonatkozó előírásait a jelölésnél be kell tartani.
5.5.3.2. A chip behelyezését csak olyan állatorvos végezheti, akinek erre a MEOE-től engedélye van. Csak olyan chipek használhatók, melyek megfelelnek az ISO normák¬nak. Az állatorvos a chip számát ráragasztja a származási oklevélre és az SFJK Kennel-könyvének megfelelő oldalára. Ezt a számot a hazai Petvetdata ill. a nemzetközi Europetnet adatbázisában is regisztráltatni kell.
5.5.3.3. A tenyésztő egy személyben felelős azért, hogy a kölykök a megfelelő időben az előírt módon és az erre jogosult állatorvos által legyenek mikrochippel ellátva.
A MÁOK - nyomtatványokat az alom- és tenyésztési hely ellenőrzését igazoló okmányokkal együtt kell bemutatni.
5.5.3.4. A tenyésztő köteles a vásárlót a kölykök mikrochippel való megjelöléséről és a nemzetközi europetnet ill. hazai petvetdatánál történt regisztrálásról értesíteni, valamint a vásárlónak az chip-nyomtatványokat kiadni.
5.5.3.5. A SFJK a tenyésztés vezetője számára rendelkezésre bocsát egy leolvasó készüléket ellenőrzés céljára.
5.6. Vérminta / vérvizsgálat
5.6.1. 2010. január 1. után a genetikailag örökíthető betegségek leküzdése program¬jának értelmében, az eladás előtt minden kölyöktől érdemes vérmintát vetetni, és azt a SFJK illetékes kiértékelő-helyére eljuttatni.
5.6.2. A tenyésztő egy személyben felelős a vérminták állatorvos általi levételéért és a felmerülő költségek megtérítéséért.
5.6.3. A későbbi észrevételeket tartalmazó lapot (DNS vérminta) a tenyésztési felelőstől lehet beszerezni, vagy letölthetőek a klub honlapjáról.
5.7. Molekuláris-genetikai származási kontroll.
5.7.1. 2008. január 1.-től a kölyöknél elvégezhető a DNS-vizsgálat.
5.7.2. A „DNS ellenőrzött” megjegyzés bekerül a származási oklevélbe.
|