|
9. Tenyésztési hely és alom ellenőrzés
9.1. Alapvető tudnivalók.
9.1.1.1.Általában minden alomban kétszer ellenőrzik a tartás, ápolás és felnevelés feltételeit. Az első ellenőrzés a kölykök első élethetében, a második 6.-tól 7 hetes időszakig.
9.1.1.2. Több mint 8 kölyökből álló almot legalább kétszer ellenőriznek.
9.1.2.1. Az ellenőrzéseket vagy a tenyésztés vezetője, vagy annak megbízottja végzi. Jogosultak az ellenőrök az ellenőrzést előzetes bejelentéssel 2 héten belül elvégezni, és kifogásolni valók fellelése esetén utóellenőrzést végezni.
9.1.2.2. Megalapozott kivételes esetekben a TTB határozata alapján a MEOE-től egy ellenőr bevonható az ellenőrzésbe, mely esetben mindig a tenyésztőt terhelik, kiszámlázott formában a SFJK díjazási szabályzata szerint megállapított ellenőrzési díjak.
9.1.3.1. Az ápolás és a felnevelés feltételeinek ellenőrzésével egy időben az adott alom helyén minden, a tenyésztőhelyen jelenlévő kutya tartási feltételeit is ellenőrzik.
9.1.3.2. A tenyésztő köteles a kiskutyák 6-8 hetes kora idején bármely időpontban lehetőséget biztosítani az illetékes ellenőrnek, hogy minden a tenyésztési helyen tartott állathoz, illetve a tenyésztési terekbe beléphessen, és a tenyésztési iratokba belenézhessen.
9.1.3.3. Minden ellenőrző látogatás alkalmával kitöltenek egy ellenőrzési nyomtat¬ványt a kennel-könyvben, melyet mind a tenyésztőnek, mind az ellenőrnek alá kell írni. A tenyésztő ennek az iratnak a másodpéldányát tartja meg.
9.2. Az első alom- és tenyésztési hely ellenőrzés.
9.2.1. Az első ellenőrzés alkalmával az ellenőr (helyi állatorvos) minden tudnivalót ismertet a tenyésztővel.
9.2.2. Az ellenőrzésről a kennel-könyvben jegyzőkönyv készül, amelynek egy másod¬példányát megküldik az SFJK Tenyésztési Vezetőjének levélben.
9.3. A második alom és tenyésztési-hely ellenőrzés.
(a kölykök eladása)
9.3.1. A második alom és tenyésztési-hely ellenőrzésére a 6. és a 8. élethét között, de minden esetben a kölykök eladása előtt kerül sor.
9.3.3. Az ellenőr köteles minden kölyköt megtekinteni, és a tenyésztő figyelmét a mindenkori megállapított hibákra felhívni (pl.: még nem leszállt herék, viselkedési problémák).
9.4.2. Viselkedési jegyzőkönyvet vesznek fel, annak megállapítására, hogy a kölykök hogyan reagálnak a normálisnak megfelelő vagy attól eltérő módon történő kapcsolatfelvételkor, illetve optikai és akusztikai ingerekre.
9.4.3. Minden kölyökkel elvégeznek egy úgynevezett „száraztáp-tesztet” lehetséges nyelőcsőproblémák felismerésének céljából. A teszt során nem beáztatott száraz tápot etetnek és megfigyelik az evési viselkedést, a nyelést, stb.
9.5. Kifogásolnivalók.
9.5.1. A tartással, az ápolással és a felneveléssel kapcsolatos kifogásolnivalókat az ellenőr helyben és szóban közli a tenyésztővel és jelzi az ellenőrzési űrlapon. Olyan hiányosságok esetében, melyek pótlása időt vesz igénybe, meghatároznak egy teljesítési határidőt, és egy előre bejelentett időt követő 2 héten belül bármikor utóellenőrzést végeznek.
9.5.2. Amennyiben az illetékes ellenőr utasításait nem követték, vagy a kutyatartást és felnevelést ismét el kellett marasztalni, úgy a vétkes tenyésztő az SFJK „tenyésztői tiltólistájára” kerül 15 hónapra, s a helyzet rendezéséig tenyésztési munkát csak „bér”-tenyésztő igénybevételével oldhatja meg, amelyről az igazolólapot / számla másolatot a klub vezetőségének köteles megküldeni. Amennyiben a tenyésztő az őt súlytó rendelkezésekre nem reagál megfelelő módon, s a tartási/tenyésztési hiányos¬ságokat az adott időszakban nem rendezi, a vétkes ellen fegyelmi tárgyalás keretében a vétkes ellen szankció kiszabható, vagy akár a klub tagjai közül is kizárható.
9.5.3. Szükséges esetben az SFJK Tenyésztési Bizottságától kérhető egy az MEOE ellenőre által elvégzett független tenyésztési hely ellenőrzés. Erről minden esetben egy a SFJK díjszabásának megfelelő számlát kap a tenyésztő.
| |