V. A közgyűlés
1. A Közgyűlés az egyesület legfőbb szerve. A Közgyűlés ülései nyilvánosak. A megjelent közgyűlési tagok 1/3-ának - az indok megjelölésével tett - javaslatára zárt ülés rendelhető el. A Közgyűlést az egyesület elnöke, vagy az általa kijelölt levezető elnök vezeti.
2. A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
- az egyesület alapszabályának elfogadása és módosítása a jelenlevő tagok 2/3-os szótöbbséggel, de legalább az összes tag felének döntése alapján, ;
- a célok és feladatok meghatározása;
- az egyesület évi költségvetésének megállapítása, módosítása, az annak végrehajtásáról szóló beszámoló, továbbá az elnökség éves beszámolójának elfogadása;
- az egyesület tisztségviselőinek és a Felügyelő Bizottság tagjainak megválasztása és felmentése;
- a tagsági díj megállapítása;
- az egyesület más társadalmi szervezetekkel való egyesülésének, ill. megszűnésének az összes tag 2/3-os szótöbbséggel, történő kimondása.
3. A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe nem utalt egyéb kérdésekben az elnökség dönt.
4. A Közgyűlés - ha az alapszabály másképp nem rendelkezik - határozatait nyílt szavazással és szótöbbséggel hozza. A Közgyűlésen megjelent tagok többségének kívánságára titkos szavazást kell tartani. A Közgyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni. A Közgyűlést az elnök hívja össze a titkár útján. A tagokat a Közgyűlés előtt legalább 8 nappal, írásban meg kell hívni; a meghívóban fel kell tüntetni a Közgyűlés helyét, idejét és előzetes napirendi pontjait. A Közgyűlést a tagok 1/4-e vagy legalább két elnökségi tag írásbeli kérésére 8 napon belül össze kell hívni; az okot a kérelemben meg kell jelölni.
5. A tisztújító Közgyűlést legalább a megbízatás lejárta előtt 30 nappal kell összehívni; e határidőtől a Közgyűlés határozatával eltérhet. Az elnökség legalább 30 nappal a tisztújító Közgyűlés megtartása előtt köteles felhívni a tagokat a választással kapcsolatos személyi javaslatok megtételére - a tisztségviselők személyére bármely rendes tag javaslatot tehet; a személyi javaslatokat a tagok a tisztújító Közgyűlés megkezdése előtt 8 nappal írásban jelzik az elnökségnek. A tisztségviselő megbízatásának megszűnése esetén a megszűnéstől számított 60 napon belül a tisztségre új választást kell tartani; az így elnyert megbízatás a következő tisztújító Közgyűlésig szól.
6. A Közgyűlés határozatképességéhez a szavazati joggal rendelkező tagok több mint felének jelenléte szükséges. A megismételt Közgyűlés 10 napon belül össze kell hívni, Az ismételt közgyűlés határozatképes a megjelent szavazati joggal rendelkező tagok létszámától függetlenül. A meghívóban az eredeti napirend tekintetében, ezen ismérveket fel kell tüntetni.
7. A Közgyűlés titkos szavazással és szótöbbséggel 5 évre választja az egyesület tisztségviselőit.
8. A Közgyűlésről jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvet az elnök és a jegyzőkönyvvezető írja alá - a jelenlévő tagok közül két személy hitelesíti. A jegyzőkönyvbe bármely tag betekinthet. A jegyzőkönyv tartalmazza:
a Közgyűlés helyét és időpontját;
a közgyűlési döntések tartalmát és hatályát;
a közgyűlési döntést támogatók és ellenzők számarányát.
9. A Közgyűlésen hozott határozat a Határozatok Könyvében rögzítésre kerül. Az egyéneket érintő döntéseket az elnökség - 8 napon belül - írásban közli az érintettekkel.
|